Informacje dotyczące programu badań prenatalnych refundowanych prze NFZ.
Celem programu jest umożliwienie wczesnej identyfikacji ryzyka wad (testy biochemiczne) i wczesne rozpoznanie wad płodu (USG) oraz zwiększenie dostępności do badań prenatalnych w Polsce. W przypadku ciąż z grupy wysokiego ryzyka diagnostyka prenatalna jest bezwzględnym wskazaniem medycznym.
Tryb włączania do programu badania prenatalne I i II trymestru – badania nieinwazyjne:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 14 maja 2024 r. badania prenatalne od dnia 05.06.2024 r. są świadczeniami gwarantowanymi z zakresu programów zdrowotnych. Przysługują każdej kobiecie w ciąży.
W celu włączenia do programu, wymagane jest skierowanie zawierające informację o zaawansowaniu ciąży (wiek ciąży w tygodniach) wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.
Istotną informacją jest to, że skierowania nie musi wydawać lekarz pracujący w ramach kontraktu z NFZ, ale także honorowane są skierowania z gabinetu prywatnego.
Badania nieinwazyjne w diagnostyce prenatalnej wykonywane są:
W przypadku skierowania pacjentki na poradę genetyczną lub badania inwazyjne, wymagane jest skierowania od lekarza prowadzącego ciążę lub skierowanie placówki, w której wykonywane było badanie pierwszego etapu diagnostyki wad wrodzonych płodu. Skierowanie powinno zawierać informację o wskazaniach do objęcia tą częścią programu wraz z opisem nieprawidłowości
WSKAZANIA do objęcia programem poradnictwo genetyczne oraz pobranie materiału do badań genetycznych:
Pacjentka zostanie objęta programem jeżeli zostanie stwierdzone u niej co najmniej jedno z powyższych wskazań. Lekarz kierujący zobowiązany jest zaznaczyć odpowiednie wskazanie lub kilka wskazań.
© 2018 prenatalne.com.pl
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.
Wdrożenie: SIPLEX Studio