Wykonywany pomiędzy 11 a 13 +6 dni tygodniem ciąży oraz przy długości płodu od 45 do 84 mm.
Test PAPP-A określa prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu zespołu Downa, Pataua i Edwardsa. Na wyniku nie ma podanej jednoznacznej informacji, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy też nie – jest tylko określone ryzyko wystąpienia choroby w formie słownej (ryzyko niskie, wysokie lub pośrednie) oraz liczbowej (np. ryzyko 1:1500).
Zaletą tego badania jest to, że jest on bezpieczny dla płodu i matki ma wysoką wartość diagnostyczną – do 92%.
W diagnostyce nieinwazyjnej testem PAPP-A wykonuje się łącznie 2 badania:
Badanie polega na pobraniu krwi od pacjentki i oznaczeniu w niej poziomu dwóch białek: białka PAPP-A i wolnej podjednostki B-HCG. Poziom białka PAPP-A w ciąży fizjologicznej rośnie stale wraz z wiekiem ciążowym a poziomy innych markerów też zachowują się w pewien stały i charakterystyczny sposób, Dlatego też, wyniki badań uzyskane z krwi żylnej pacjentki w połączeniu z USG są dobrym wskaźnikiem do oceny ryzyka wystąpienia chromosomalnych wad u płodu.
Wady
Po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku testu PAPP-A, tj. uzyskaniu podwyższonego ryzyka wystąpienia wady należy rozważyć wykonanie diagnostyki inwazyjnej np. amniopunkcji lub nieinwazyjnej oznaczenie DNA płodowego z krwi matki (np. Test z wolnego DNA).
© 2018 prenatalne.com.pl
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.
Wdrożenie: SIPLEX Studio