W Polsce wciąż wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badań prenatalnych. Często jest to powodowane strachem i niewiedzą. Tymczasem wczesne wykrycie choroby daje dziecku szansę na lepsze życie.
W 97 proc. przypadków badanie nie wykryje żadnej nieprawidłowości, a przyszła mama zyska wtedy bezcenny spokój. Można wówczas poświęcić czas na kompletowanie wyprawki, przygotowywanie pokoju dla maleństwa czy zintensyfikowanie ostatnich chwil życia małżeńskiego tylko we dwoje. Dzięki informacjom uzyskanym podczas badań kobieta wie, że może bezpiecznie ćwiczyć, uprawiać sport czy podróżować. Badania prenatalne to aktualnie nie możliwość, ale konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej ciąży.
Badania prenatalne pozwalają wykryć wady wrodzone, aberracje chromosomowe lub choroby genetyczne, kiedy jeszcze płód rozwija się w łonie matki. Wczesna i precyzyjna diagnoza pozwala na otoczenie matki i dziecka właściwą opieką już na etapie rozwoju ciąży, zapobiegnięcie groźnym komplikacjom, ale i zaplanowanie leczenia noworodka po porodzie. Niektóre z wad genetycznych można leczyć, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat (tak jest m.in. w przypadku niedrożności cewki moczowej, anemii, zwężenia zastawek serca, czy zaburzeń rytmu serca). Płód jest pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Poza tym lekarze, wiedząc, że będzie się rodziło dziecko chore, mogą lepiej przygotować się do porodu i szybko udzielić noworodkowi fachowej pomocy. Dotyczy to zwłaszcza wad serca. Diagnostyka prenatalna służy więc, wyłącznie dobru dziecka i jest nieocenioną szansą na jego zdrowie i lepsze życie.
Jeśli z badań prenatalnych w ciąży będzie wynikało, że na świat przyjdzie nieuleczalnie chore dziecko – rodzice będą mieli czas na oswojenie się z myślą o obciążeniu wadą dziecka i przygotować się na jego narodziny, w tym zorganizować szczególnie wymagającą opiekę.
© 2018 prenatalne.com.pl
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.
Wdrożenie: SIPLEX Studio