Ciąża to czas niesamowity, wyjątkowy, jeden z najpiękniejszych okresów życia każdej kobiety.

Jest to czas w którym emocje wciąż się przeplatają – szczęście, zachwyt, ale i niepokój i strach o zdrowie naszego nienarodzonego dziecka. Każda wizyta u lekarza uspokaja tylko na chwilę. Przyszła mama chciałaby wiedzieć więcej, chciałaby wiedzieć na pewno. Z pomocą przychodzą badania prenatalne.

Diagnostyka prenatalna to szereg metod stosowanych w celu wykrywania wad rozwojowych i schorzeń płodu w okresie ciąży. Celem diagnostyki prenatalnej jest możliwie jak najwcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości rozwojowych płodu. Na diagnostykę prenatalną składają się dwie grupy metod: badania przesiewowe – nieinwazyjne i badania inwazyjne. Poszczególne rodzaje badań prenatalnych różnią się od siebie czułością, wartością uzyskiwanych wyników, kosztem, a także ryzykiem powikłań związanych z ich wykonywaniem.

Do nieinwazyjnych (przesiewowych) badań prenatalnych należą:

Do inwazyjnych badań prenatalnych należą:

Każda ciężarna zgłaszająca się do nas jest traktowana indywidualnie i otrzymuje propozycję badań najbardziej odpowiednich w jej przypadku.

Prosimy ponadto pamiętać, że badania, które proponujemy pacjentkom, w większości przypadków dostarczają prawidłowych wyników, zmniejszając niepokój kobiety o zdrowie jej nienarodzonego dziecka.