Amniopunkcja jest obecnie najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym, ponieważ wykazuje najniższe ryzyko powikłań – 0,5 – 1,0 procenta tzn. że powikłania mogą wystąpić u 1 pacjentki na 100.

Badanie polega na pobraniu płynu owodniowego (płyn otaczający dziecko) i poddaniu go analizie laboratoryjnej pod kątem wad genetycznych płodu. Materiał uzyskany w wyniku amniopunkcji służy do wykrywania:

  • zaburzeń chromosomalnych tj. zespół Downa, trisomii 13. i trisomii 18 oraz nieprawidłowości chromosomów płci m.in. zespół Turnera i Klinefeltera
  • chorób genetycznych m.in. mukowiscydozy i anemii sierpowatej

Amniopunkcja niestety nie wykrywa wad wrodzonych tj. wady serca, czy rozszczepu wargi i podniebienia.

Podczas badania amniopunkcji określana jest płeć dziecka

Kiedy wykonać badanie?

Badanie wykonuje się od 15 tygodnia ciąży.

Jak wygląda badanie?

Zabieg wykonywany jest na miejscu w naszej poradni i trwa kilka minut. Lekarz pod kontrolą USG, po ustaleniu położenia dziecka,  wprowadza przez powłoki brzuszne kobiety cienką igłę, przekłuwając pęcherz płodowy i pobiera do strzykawki około 15-16 ml płynu owodniowego. Następnie usuwa igłę, a w miejsce nakłucia zakłada opatrunek. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego (nie boli bardziej niż nakłucie do pobrania krwi z żyły).

Zalecenia po amniopunkcji

Po zabiegu pacjentka powinna dużo odpoczywać przez pierwszą dobę zalecane jest leżenie. Do 10 dni nie wolno: współżyć, dźwigać i naciągać się. Gdyby pojawiły się bóle brzucha, plamienia, sączenia wód płodowych pacjentka powinna zgłosić się do szpitala.

Na wynik badania cytogenetycznego (pełne oznaczenie kariotypu płodu określające liczbę i strukturę chromosomów) z amniopunkcji czeka się od 2 do 4 tygodni.

Postępowanie w przypadku wyniku nieprawidłowego

Gdy płód jest obarczony wadami genetycznymi wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem genetykiem w celu uzyskania informacji o chorobie, rokowaniach i dalszym postępowaniu.

Badanie jest refundowane przez NFZ w zakresie programu badań prenatalnych. Informacje o zasadach refundacji można uzyskać w rejestracji telefonicznej.